Ako vybrať cyklistický vozík?

Ste aktívny rodičia, pre ktorých víkendový odpočinok znamená celodennú vychádzku na bicykli? Potom iste hľadáte riešenie, ako túto zábavu skĺbiť aj s najmenším rodinným prírastkom. Kúpte do rodiny multifunkčný vozík, na ktorom vyveziete dieťa na cyklotúru, in-line chodník alebo napríklad v zime na bežkársku dráhu.

Ste aktívny rodičia, pre ktorých víkendový odpočinok znamená celodennú vychádzku na bicykli? Potom iste hľadáte riešenie, ako túto zábavu skĺbiť aj s najmenším rodinným prírastkom. Kúpte do rodiny multifunkčný vozík, na ktorom vyveziete dieťa na cyklotúru, in-line chodník alebo napríklad v zime na bežkársku dráhu.

Doba čítania 6 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

S čím začať

Na akú aktivitu?

Hľadáte kvalitný vozík za bicykel a už vopred viete, že iné využitie nepotrebujete? Potom si zbytočne nekupujte multifunkčné vozidlo s nadstavcami na iné športy. Čím viac sa vozík špecializuje len na jednu aktivitu, tým lepšie bude zodpovedať vašim športovým požiadavkám.

  • Klasický vozík za bicykel - prispôsobený pre montáž k tyči na bicykel, ideálny pre pravidelné cyklistické jazdy

  • Cyklovozík + vozík na behanie - 2v1 prevedenie, vozík má veľké predné koleso a nástavce pre behanie a jogging

  • 3v1 a ďalšie multifunkčné zariadenia - s vozíkom nie ste viazaní iba na asfaltové chodníky, pokročilé vybavenie vám umožní zavítať aj do terénu, využiť vozík čoby športový kočík (2 predné otočné kolieska)

  • Bežkársky vozík - prispôsobený pre jazdu v snehu, namiesto koliesok jazdí na jednoduchých lyžiach

Vozík za bicykel pre psa

Hľadáte vozík za bicykel z iného dôvodu? Čoby zodpovední páni psíka, ktorý by s vami nevydržal bežať celú cestu, iste uvítate možnosť svojho maznáčika uložiť do vozíka. Takéto psie prevedenie (alebo aj mačacie) na prvý pohľad od detského nerozoznáte. Líšia sa väčšinou iba v tom, že vo vnútri nenájdete sedačku. Inak funguje vozík rovnako - pripevníte ho na tyč bicykla a hurá do pedálov!

Na čo sa zamerať

Rozmery a kapacita

Asi pre vás nebude ťažké určiť, akú kapacitu má vozík mať. Ak máte deti podobného veku, alebo dokonca dvojčatá, nemusíte kupovať dva vozíky. Zamerajte sa na dvojmiestne modely, ktoré unesú ťažší náklad. Čím viac miesta svojim drobčekom poskytnete, tým sa im pôjde pohodlnejšie. Nezabúdajte však aj na vaše pohodlie. Rozmerné vozíky budú oveľa ťažšie (a stabilnejšie) ako tie kompaktnejšie. V kopcoch vždy ale spoznáte rozdiel medzi 14-kilovým a 20-kilovým modelom.

Nosnosť

Ak sa vek vášho dieťaťa pohybuje okolo 1 roka až 3 rokov, potom je najlepšie obdobie na obstaranie vozíku. Deti vážia zhruba 20 kg, vozíky sú preto stavané so zhruba tretinovou rezervou. Nosnosť väčšinou začína od 30 kg, u dvojmiestneho prevedenia je pochopiteľne vyššia. Za zlatý stred preto môžete považovať vozík s nosnosťou 34 kg.

Vozíky za bicykel zvyčajne unesú viac než 30 kg

Brzdy

Podľa toho, kam a ako sa chystáte jazdiť, zaostrite tiež na brzdy. Chystáte sa vozík používať iba na cyklistiku? O brzdy sa postará váš bicykel. Na jogging aj in-line, zvlášť z kopca, budete potrebovať kvalitné kotúčové alebo bubnové brzdy. Pri oddychovom zaparkovaní vozíka pri stánku s limonádou využijete nožnú alebo parkovaciu brzdu pre uzamknutie zadných kolies. Takýto systém určite poznáte z bežných kočíkov.

Kolesá

K bicyklom sa vám budú najlepšie hodiť 16“ až 20" priemery pneumatík. Väčší priemer kolies vozíka pre vás bude znamenať lepšie vysporiadanie sa s nerovnosťami a držanie stopy. Za situácie, kedy sa s vozíkom budete ručne vyhýbať prekážkam zas skôr oceníte kolieska menšie. Preto aj tu posudzujte kolesá podľa vašej najčastejšie aktivity. Aby vám kolesá dobre pružili a hlavne dlho vydržali, voľte pneumatiky s dušami a kovovými diskami.

Materiál konštrukcie

Neviete, ako dlho budete vozík využívať a radšej by ste siahli po lacnejšom modeli? Voľte hliníkovú konštrukciu. Tá je síce menej odolná, za to vás poteší do kopcov nízkou hmotnosťou. Síce pevnejší, však tiež ťažší oceľový rám zvládne lepšie náročný terén. Po čase vám však môže začať hrdzavieť. Chcete sebe a svojmu dieťaťu nadeliť špičkovú kvalitu? Jednoznačne siahnite po duralovej konštrukcii. Tá snúbi vyššie spomínané - odolnosť a zároveň ľahkosť.

Úložné priestory

Doteraz ste si vystačili s malým vreckom na vreckovku a telefón? S deťmi budete radi, že sa vám všetko zmestí do väčšieho batohu. Preto v budúcnosti iste veľmi oceníte vozík s bočnými vreckami, prídavným batožinovým priestorom a inou inteligentne riešenou vnútornou organizáciou.

Bezpečnosť

Ak ste sa rozhodli pre kúpu cyklovozíka, možno preto, že je považovaný za bezpečnejší variant prevážania dieťaťa na bicykli. Váš malý pasažier bude vo vozíku skutočne v bezpečí. Pri jazde ho budú istiť pevné (ideálne 5bodové) bezpečnostné pásy a striešky chrániť pred nepriaznivým počasím. Niektoré modely sú navyše vybavené ochranou proti prevráteniu. Vďaka nej si môžete byť istí, že sa vám vozík počas náhlych zákrut či brzdenia nevychýli.

Komfort

Chcete, aby si vaše bábätko hovelo v maximálnom pohodlí? Vyberajte také vozíky, ktoré majú dostatočne polstrovanú sedačku a najlepšie aj polohovateľnú. Ak objednávate dvojmiestny variant, potom je iste lepším riešením samostatná nastaviteľnosť oboch sedačiek zvlášť.

Čo dokúpiť

Premýšľate, čím by ste ešte prispeli k vyššej bezpečnosti pri jazde alebo chcete svojmu drobčekovi dopriať pohodlie aj v horších poveternostných podmienkach? Nechajte sa inšpirovať 5 tipmi dodatočnej výbavy.

  • Reflexné pásky - niektoré modely sú vybavené vlajočkou, vždy sa predsa oplatí investovať do dodatočných zviditeľňujúcich prvkov

  • Bábätkovník - najmenšie deti môžu byť prevážané v autosedačke (ak to daný model umožňuje) alebo v špeciálnej vložke zvanej bábätkovník

  • Pláštenka - vozíkom uspôsobené vodeodolné kryty

  • Rukoväť - často ju nájdete priamo v sete pre jogging či in-line korčule

  • Slnečná clona - ochrana pred ostrými slnečnými lúčmi

    Dodatočná výbava vozíka

Cyklovozíky, alebo cyklistická sedačka

Neviete, či sa rozhodnúť pre vozík, alebo tiež hojne využívané a obľúbené cyklistické sedačky? Nižšie nájdete krátke porovnanie oboch typov.

Cyklovozíky

  • Pri šliapaní o vozíku neviete

  • Vďaka kolieskam sa natoľko nenadriete

  • Väčšie pohodlie dieťaťa v samostatnom krytom vozíku

  • Všestrannejšie využitie - in-line, beh

  • Pri jazde sa s nimi horšie vyhýba

  • Vyššia hmotnosť

  • Menej stabilné zatáčanie

Cyklosedačky

  • Zaberú menej miesta pri jazde

  • Ľahšia konštrukcia

  • Neprevráti sa na nerovnom teréne

  • Nie sú natoľko blízko k zemi

  • Môžu prekážať pri šliapaní

  • Pri vychádzke ťaháte väčšiu váhu - nemá vlastné kolieska